Super User

Super User

روند دفاع پایان نامه های کارشناسی ارشد

پس از یک سال تحقیق و پژوهش و تجزیه و تحلیل و پشت سر گذاشتن تمامی مراحل انجام پایان نامه لازم است اساتید و صاحب نظران تلاش شبانه روزی شما مورد سنجش و آزمون قرار دهند. لذا رویدادی به نام دفاع از پایان نامه وجود دارد که به منزله سطح دانش علمی کسب شده د توسط دانشجویان در این دوران است.

هر دانشگاهی موظف است پس از اتمام پایان نامه ارشد یا دکترای دانشجو جلسه دفاع برگزار کند و دانشجو موظف است پیش نویس پایان نامه را چند هفته ای پیش از برگزاری جلسه دفاع در اختیار اساتید راهنما و داوران قرار دهد.  شرکت‌کنندگان در جلسه دفاع را افراد زیر تشکیل می‌دهند:
1- گروهی تنها عنوانی هیات داوران که توسط مدیر گروه اموزشی دانشکده معرفی می شوند و متخصص رشته مورد نظر هستند.
2-  دانشجویان، اساتید، محققین و علاقه مندان به موضوع جلسه دفاع.
3- دانشجوی ارائه دهنده پایان نامه.
دانشجو موظف است تاریخ و ساعت دقیق برگزاری جلسه دفاع را از طریق نصب اعلانیه در محیط دانشکده و دانشگاه به اطلاع عموم برساند.

مراحل برگزاری جلسه دفاع


مرحله اول: استقرار مخاطبین و مهمانان جلسه به ویژه اساتید راهنما، داوران و ... در جایگاه های خاص خود.
مرحله دوم: معرفی دانشجوی ارائه دهنده پایان نامه و اعلام برنامه توسط نماینده تحصیلات تکمیلی و قرائت قرآن
مرحله سوم: سخنرانی کوتاه استاد راهنما در جهت روشن شدن موضوع تحقیق و نقش و فعالیت دانشجو
مرحله چهارم: شروع ارائه مطالب توسط دانشجو، که به ترتیب زیر است:
 1-عرض تشکر و قدردانی از اساتید راهنما و مشاوره و بیان دلایل انتخاب موضوع و اهمیت آن موضوع برای انجام تحقیق، 2-بیان روش تحقیق، سوالات، فرضیات، روش های جمع آوری نمونه یا داده، روش های تجزیه و تحلیل و خلاقیت های و جنبه های نوآوری کار 3-بیان نتایج و ارزیابی فرضیات که می تواند فرضیات را تائید یا رد کند، ارائه پیشنهادات برای تداوم تحقیق در موضوعات پیرامون موضوع مورد مطالعه و در نهایت تشکر از حضار برای حسن توجه به سخنان شما.
مرحله پنجم: طرح سوالات توسط اساتید داور
مرحله ششم: جلسه هیات داوران برای ارزیابی عملکرد شما و تعیین نمره
مرحله هفتم: اعلام نمره نهایی هیات داوران توسط نماینده تحصیلات تکمیلی
نکات قابل ذکر :
 1) به طور کلی و در اکثر دانشگاه های کشور زمان ارائه مطالب در جلسات دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد بین 20 تا 25 دقیقه است و دانشجو باید از حاشیه روی و توضیحات اضافی پرهیز کرده و در زمان مقرر اصل مطلب را ارائه دهد
2) از نکات مهم جلسات دفاع پایان نامه ها توجه به چکیده ی پایان نامه است که از نظر داوران اهمیت خاصی دارد چرا که بیشتر داوران فرصت و یا حوصله مطالعه کامل پایان نامه را ندارند لذا یک چکیده کامل و در عین حال کوتاه آنها را در جریان نسبتا کاملی از پایان نامه دانشجو قرار می دهد. یک چکیده کامل و کوتاه باید معرف همه آن نکات ضروری ای باشد که شما می خواهید به مخاطبین به خصوص اساتید در جلسه ی دفاع ارائه دهید.
•  در ادبیات تحقیق، محقق باید مشخص کند که این ادبیات چه ارتباطی با موضوع او دارند و چگونه آنها را گزینش کرده است.
• اگر هرگونه مدل یا شاخصی استفاده می کنید باید حتما توضیح دهید که چرا آن را انتخاب کرده اید و چرا از مدل های دیگر استفاده نکرده اید. مثلا در پایان نامه آمار، پایان نامه ریاضیات محض، پایان نامه ریاضیات کاربردی و ... از شاخص ها و مدل های بسیاری استفاده می شود.
• اگر در پایان نامه خود به ترکیب چند مدل یا اصلاح یک مدل یا حتی معرفی یک مدل جدید پرداخته اید حتما این موضوع را با هیجان و توجه ویژه ای نزد مخاطبین خود پر رنگ کنید.
• حتما کمی، کیفی یا ترکیبی بودن روش شناسی را به طور دقیق مشخص کنید.
• اگر در گردآوری اطلاعات از پرسشنامه استفاده کرده اید لازم است برای جبران محدودیت های پرسشنامه از روش های دیگر بهره بگیرید و حتما این روش ها را ذکر کنید. استفاده از پرسشنامه در پایان نامه علوم انسانی، پایان نامه روانشناسی، پایان نامه علوم تربیتی، پایان نامه مدیریت بسیار متداول است. اگر برای بدست آوردن اطلاعات خود به جمع آوری نمونه پرداخته اید حتما از تکرار های مختلف 3 تا 5 تایی استفاده کنید تا خطاهای آزمایشی را کمتر کنید.
• حتما در پیشنهاددهی پایانی تمامی جنبه های کار را در نظر بگیرید حتی اگر پیشنهاد شما جنبه های مضر و منفی داشته باشد حتما آن را با دلیل مطرح کنید.
• اگر منافع تحقیق شما به گروه خاصی می رسد حتما نام آن گروه و منافع را کامل شرح دهید.
• توجه داشته باشید که شما پژوهشگر یا محقق هستید پس از ذکر کلماتی چون مولف یا نگارنده به عنوان پیشوند نامتان خودداری کنید.
• لازم است تعاریف مختلف راجب موضوع مورد بررسی خود را بشناسید و حتما ذکر کنید که کار شما بر مبنای کدام یک از تعاریف است. توجه داشته باشید که دفاع از پایان نامه 50% نمره قبولی شماست پس با اعتماد به نفس، مسلط و مغرورانه سخنرانی کنید.
• طراحی یک پاورپوینت از نکات بسیار مهم برای یک دفاع موفق است. اگر نکته ای در کار شما پررنگ و طرح آن ضروریست بهتر است آن را با علائم، بولد یا متحرک سازی به مخاطب نشان دهید. ارائه جداول، نمودارها و تصاویر مرتبط قطعا بیش از مطالب طولانی برای داوران جذاب است و این امر باعث می شود داور از دیدن اسلایدهای شما لذت برده و حواس آن متمرکز نقاط قوت کار شما شود تا نقاط ضعف.
• حجم پایان نامه مطلوب از دیدگاه اکثر داوران بین 20 تا 30 هزار کلمه است که در خصوص رساله دکترا معمولا به 60 تا 80 هزار کلمه هم می رسد.
• بهترین مکان برای ارائه حذفیاتی که حجم پایان نامه شما را افزایش داده، بخش پیوست پایان نامه است.
• تمامی نکات مثبت و هرآنچه که برای بهتر شدن کار خود انجام داده اید در جلسه دفاع مطرح کنید و این حس را به همه القا کنید که شما کار بزرگی انجام داده اید.
• ترجیحا از کلمات عربی و انگلیسی استفاده نکنید و در صورت لزوم حتما به معنا و مفهوم آن به طور مختصر بپردازید.
• یک دفاع خوب دفاعی است که تمامی افراد شرکت کننده که از کار شما بی اطلاع هستند در پایان کاملا با موضوع آشنا شده و کار شمارا درک کرده باشند. پس روان، ساده و در آرامش سخن بگویید.
• اکثر داوران شناخت دقیق و درستی از کار شما ندارند پس به مطالعه چکیده و فصل سوم (روش شناسی) خواهند پرداخت، پس در نگارش این دو بخش دقت کنید.

راه حل های تحقیق یار برای دانشجویان

مشکلات دانشجویان، راه حل های موسسه:

آیا شما هم دانشجویی هستید که انجام تحقیقات دائم و همیشگی واحدهای مختلف دانشگاه کلافه تان کرده و از اینکه هر ترم مجبورید چند هفته وقت بگذارید تا فقط یک تحقیق از واحدهای مختلف درسی تان را انجام دهید حسابی دلتان پر است؟

مشکل از کجاست؟

آیا مشکل شما هستید که نمی توانید از همه کارهای زندگی روزمره تان دست بکشید تا چند صفحه

تحقیق را که می دانید استادتان دست آخر نگاهی هم به آنها نمی اندازد آماده کنید و به خاطر چند نمره درسی تحویل ایشان دهید؟

یا اینکه مشکل سیستم آموزشی است که به جای آنکه به صورت اصولی نیازهای پژوهشی دانشجویان را ملاحظه کرده و برای آن برنامه ریزی کند و آموزش صحیح و کارآمد به دانشجویان علاقه مند دهد، تنها به شکلی آیین نامه ای و تشریفاتی استادان و دانشجویان را مجبور به انجام تکالیف پژوهشی می کند، بدون آنکه پیش نیازهای اولیه آن را فراهم سازد؟

به نظر می رسد پاسخ به این سوال روشن است. دانشگاه های ما متاسفانه تنها به فکر افزایش آمارهای تحقیقاتی و پژوهشی خود هستند و برای این کار در عوض آنکه سیستم پژوهش محور را جدی گرفته و لوازم و شرایط کارهای پژوهشی را برای دانشجویان علاقه مند (و نه همه دانشجویان، آن هم به صورت صوری و تشریفاتی) فراهم نموده و با بکارگیری واحدهای آموزشی مستمر، ایجاد بسترهای عملی و عینی هدفمند، برنامه ریزی بلند مدت و فراگیر، بهره گیری از اساتید متخصص و حرفه ای، راه اندازی کارگاه ها و کلاس ها و سمینارها و همایش های دانشجویی برای آشناسازی بیشتر دانشجویان و علاقه مندسازی آنها به امر پژوهش، و نهایتا اتخاذ سیاست های کلان پژوهشی (به جای سیاست های ترمیک و امتحان محور)، تا اندازه ای این خلاء را پر کنند، فقط دانشجویان را مجبور می کنند تا یک تحقیق را به عنوان کار عملی تحویل دهند. تحقیقی که نه دانشجو به خوبی از نحوه انجام آن آگاهی دارد (چرا که اساتید و دانشگاه این آگاهی را به دانشجو نمی دهند) و نه اساتید حاضرند برای اطلاع بیشتر دانشجو کار جدی ای صورت دهند، و دست کم با مطالعه دقیق تحقیق، ایرادات و اشکالات کار را به دانشجو بگویند.

در یک چنین شرایطی چه کار باید کرد؟

تحقیق یار دو پیشنهاد برای شما دانشجویان عزیز دارد:

۱- با مطالعه مقالات و یادداشت ها و اطلاعات علمی ای که در سایت (منوی مقالات خواندنی، دانش نامه پژوهش و فایل های آموزشی) موجود است تا اندازه ای با اصول تحقیق آشنا شوند و پس از آن، با عضویت ویژه در سایت، ضمن مشاوره با کارشناسان موسسه، تحت نظر یک استاد پشتیبان قرار گرفته و با یک برنامه ریزی صحیح و کاربردی، پژوهش و تحقیقات دانشگاهی شان را با موفقیت به انجام برسانند.

همچنین این دانشجویان عزیز می توانند با شرکت در دوره های آموزشی مقاله نویسی، پروپوزال نویسی، و پایان نامه نویسی، از نزدیک و تحت نظارت یک استاد حرفه ای و متخصص در امر پژوهش، با جزئیات و ظرائف کار پژوهشی آشنا شوند و در نهایت نیز یک نمونه تحقیق پژوهشی را به رایگان در کارگاه های آموزشی تکمیل کرده و مورد استفاده قرار دهند.

۲- اما اگر برخی از دانشجویان فرصت انجام این کارها را نداشته و به خاطر مشغله های کاری و شخصی و خانوادگی قادر به پیگیری این آموزش های نیستند، و یا اساسا علاقه چندانی به بحث تحقیق ندارند و احساس می کنند در آینده نیز قرار نیست در این حوزه فعالیتی داشته باشند، می توانند در بخش «خدمات نگارشی»، ضمن پر کردن فرم درخواست نگارش تحقیق، موضوع و رشته و توضیحات اولیه را برای کسب مشاوره و انجام تحقیقات دانشگاهی و یا پایان نامه شان ارائه کنند تا کارشناسان ما در اولین فرصت نسبت به انجام خواسته این عزیزان اقدام نمایند.

هدف ما رفع مشکلات دانشگاهی شماست. پس از همین حالا اقدام کنید.

از قدیم گفته اند، سخت ترین گام در هر کار، برداشتن اولین گام است. این موضوع، در بحث پایان نامه هم به خوبی قابل مشاهده است. خیلی از دانشجویان، به خوبی از جریان نگارش تحقیق و پایان نامه اطلاع دارند و در واحدهای روش تحقیق یا سمینار، بدون مشکل خاصی از عهده کارهای کلاسی شان برآمده اند، اما زمانی که صحبت از پایان نامه و رساله پایان دوره می شود، حسابی درمی مانند که چطور باید شروع کنند.

در این یادداشت می خواهیم مختصر و مفید، مهم ترین کار برای شروع یک پروسه پایان نامه نویسی را مطرح کنیم؛ یعنی بحث انتخاب موضوع پایان نامه.

انتخاب موضوع برای انجام تحقیق و طرح آن در قالب یک کار پژوهشی در دو بخش قابل بررسی است:

۱-    مسائل مربوط به خود محقق

منظور از مسائل مربوط به محقق آن دسته مسائلی است که به نحوی با علائق، نوع تفکر، توانمندی ها، امکانات و شخصیت دانشجو مربوط است و برای انتخاب موضوع تحقیق لازم است مورد توجه قرار گیرد. مثلا دانشجو باید حتما به این نکته توجه داشته باشد که موضوعی را انتخاب کند که شخصا علاقه مند به تحقیق درباره آن باشد، یا موضوعی باشد که دانشجو امکانات و شرایط و لوازم مناسب برای تحقیق در آن زمینه را در اختیار داشته باشد. با اعتقادات و دیدگاه ها و سلائق فردی او در تضاد و تناقض نباشد، و غیره. موضوع پایان نامه، حداقل به مدت شش ماه فکر و ذهن و وقت یک دانشجو را به خود مشغول می کند، پس حتما باید موضوعی باشد که صرف چنین زمانی برای آن ممکن باشد و دانشجو از سروکار داشتن با آن احساس سرخوردگی و کسالت و حتی گاهی انزجار نکند.

۲- مسائل مربوط به خود موضوع تحقیق

نکته بعدی اما به خود موضوع تحقیق ارتباط پیدا می کند. در این باره پرسش اصلی این است که انتخاب یک موضوع برای تحقیق باید چه مشخصات و ویژگی هایی داشته باشد؟ مثلا جدید بدون موضوع تحقیق و تکراری نبودن آن، وجود امکانات لازم برای تحقیق در آن زمینه، وجود منابع و پیشینه تحقیق کافی و قابل استفاده، قابلیت مساله سازی از موضوع، قابلیت طرح پرسش و فرضیه درباره موضوع، امکان پیدا کردن استاد راهنما که در آن حوزه تخصص داشته باشد، امکانات عملی برای اجرای تحقیق و غیره، از جمله مسائلی است که در این زمینه قابل طرح است.

اما اگر بخواهیم مسائل مربوط به انتخاب موضوع پایان نامه را در چند بند بیان کنیم، موارد زیر در اولویت خواهد بود:

 گام اول: انجام اقدامات اولیه برای آغاز کار تحقیق

۱- مطالعه اجمالی در برخی زمینه های مورد علاقه و مهم

۲- جستجو در برخی پایگاه ها و نیز سایت های اینترنتی تحت عبارت “research topics”  و یا “research priorities” و یا ” issues for research” در حوزه های دلخواه برای آگاهی از موضوع های بالقوه مناسب

۳- مطالعه و وارسی «پیشنهادهایی برای پژوهش های بیشتر» در فصل آخر پایان نامه ها برای آگاهی از موضوع های بالقوه مناسب

۴- صرف وقت بیشتر و مطالعه عمیق تر و تحلیلی تر درباره موضوع های مطرح

۵- مشورت با استادان و سایر دانشجویان آگاه و منتقد در مورد موضوع های قابل قبول و مطرح

گام دوم: بررسی جوانب و مسائل مرتبط با موضوع تحقیق

۱- در نظر گرفتن توانایی ها و امکانات فردی مثلاً قدرت تجزیه و تحلیل، توانایی تحلیل آماری، توانایی برقراری ارتباط با جامعه مورد تحقیق، و…

۲- توجه به جدبد بودن موضوع (تکراری و یا تقلیدی صرف نباشد)

۳- ظرفیت های بالقوه موضوع برای انجام تحقیق

۴- منطقی و کاربردی بودن موضوع برای جامعه علمی

۵- قابلیت تبدیل موضوع به یک مسئله (امکان تعریف یک مسئله جدید مبتنی بر پیشینه پژوهش یا تجربیات حرفه ای و شخصی)

۶- امکان تعریف سؤال یا فرضیه بر اساس مسائل عملی یا نظری

 گام سوم: بررسی امکانات عملی پروژه و قابلیت کسب نتایج کاربردی از اجرای پژوهش

۱- انجام مراحل تحقیق با دشواری غیرعادی همراه نباشد

۲- مراحل کار به لحاظ طول زمان مورد نظر (حداکثر یک سال) قابل انجام باشد

۳- مطالعات نظری و دستیابی به منابع امکان پذیر باشد

۴- نمونه معرف (نماینده) جامعه پژوهش قابل دسترس بوده و افراد مایل به همکاری باشد

۵- شیوه گردآوری اطلاعات (توزیع پرسشنامه و یا مصاحبه و یا راه های دیگر) در مدت زمان مشخص قابل انجام باشد

۶- اطلاعات مورد نیاز قابل دسترس و گردآوری باشد

۷- امکان انجام پژوهش، به لحاظ روش تحقیق (وجود یک یا چند روش برای آزمون کردن) وجود داشته باشد

۸- امکان ادامه پژوهش های بیشتر در همان زمینه

۹- پیشنهادهای جدیدی را بتوان از دل پژوهش برای پژوهش های آتی مطرح کرد

۱۰- امکان استخراج و چاپ چند مقاله در آن زمینه (تولید دانش جدید)


پروپوزال «نقشه راه» پایان نامه است. پس برخلاف دیدگاهی که ممکن است بعضی از دانشجویان داشته باشند، نوشتن پروپوزال، فقط پر کردن کادر پاسخ ها برای چند سوال کلی مثل بیان مساله و هدف و فرضیه و پرسش و ضرورت و روش تحقیق و غیره نیست، بلکه مهم تر از آن، پروپوزال ارائه یک چارچوب و بستر مناسب است تا بر اساس آن بتوان پایه های محکم و استواری برای بنای پایان نامه چید. برای انجام پروپوزال به شکلی درست و منطقی و نتیجه بخش، این نکته ها را در نظر داشته باشید…

 ۱- شروع خوب یک پروپوزال با طرح یک «سوال» خوب همراه است. سوالی که دقیقا کار یک مشعل روشن و راه گشا، در یک مسیر تاریک و ناهموار را ایفا می کند. اما یادتان باشد؛ سوالی مطرح کنید که واقعا نسبت به آن دغدغه داشته و پیش از این بارها به آن فکر کرده و پاسخ های مختلف به آن را سنجیده باشید. یعنی آن سوال، یک سوال واقعی و حاصل دغدغه خاطر شما باشد. تنها چنین سوالی می تواند شما را ترغیب کند به خاطر یافتن جواب درست، همه مشکلات و دست اندازها را تحمل کنید.

۲- برای اینکه بتوانید از یک سوال خوب، یک «پروپوزال» خوب بیرون بکشید، لازم است ابتدا یک «فرضیه» مطرح کنید. فرضیه یعنی طرح یک پاسخ احتمالی به سوال مورد نظر، منتهی پاسخی که اگرچه ممکن است درست یا نادرست باشد، اما به هر حال، یک پاسخ «مرتبط» و «قاعده مند» است.

۳- قبل از اینکه به طور جدی کار بر روی سوال یا همان موضوع پروپوزال را شروع کنید، لازم است اول در سایت ایران داک آن را جستجو کرده و نسبت به تکراری نبودن آن مطمئن شوید. چون اگر پیش از شما محقق دیگری دقیقا همان موضوع شما را کار کرده باشد، شما دیگر نمی توانید آن را بردارید. حتی از بابت اطمینان بهتر است با استاد راهنما و یا مدیر گروهتان هم در این باره مشورت کنید.

۴- اگر بنا باشد بتوانید به شکلی درست و اصولی برای سوالی که در ابتدا مطرح کردید پاسخی پیدا کنید، حتما باید از «روش» مناسب استفاده کنید. تعیین روش، از این بابت مهم است که به شما نشان می دهد زمانی که مواد خام و داده های اولیه اطلاعاتی را جمع آوری کردید، چطور باید آنها را طبقه بندی و تحلیل و بررسی کنید.

۵- شما زمانی می توانید پلن مناسبی برای پروپوزال خود طراحی کنید که ابتدا مساله و زمینه طرح مساله را به خوبی بدانید. به عنوان مثال وقتی دارید درباره علل و عوامل گرایش نوجوانان به فرهنگ های بیگانه تحقیق می کنید، باید بتوانید شرحی از چرایی طرح این پرسش در جامعه کنونی ایران، اهمیت و ضرورت طرح آن، مسائل اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ای که احتمالا در به وجود آمدن این وضعیت دخیل هستند، و به طور کلی چشم انداز کلی که این پرسش در افق آن مطرح می شود داشته باشید.

۶- درباره موضوع مورد پرسش، تا می توانید بخوانید و بخوانید و بخوانید. اساسا تحقیقی که شما انجام می دهید، نقش برداشتن یک گام تازه را در ادامه گام هایی دارد که محققان دیگر پیش از شما برداشته اند. پس حتما مجموعه پژوهش هایی که در قالب کتاب و طرح های پژوهشی و مقالات علمی و پایان نامه ها و رساله های دانشگاهی انجام گرفته را جمع آوری کرده و مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. این مطالعات شما را نسبت به موضوع پروپوزال و مسائل مربوط به آن، خیلی روشن و مطلع می سازد.

۷- درباره موضوع پروپوزال که در حقیقت همان پرسش اصلی شماست، با اساتید و اشخاص دیگری که می دانید تجربه  و اطلاعات مفیدی دارند مشورت کنید. معمولا از لابلای این مشورت ها نکته ها و مطالب خوبی نصیبتان می شود.

۸- معمولا برداشتن قدم های اولیه در آماده سازی پروپوزال، مخصوصا بخش مربوط به گردآوری منابع و مطالعه پیشینه تحقیقات، بیشتر از زمانی که در نظر گرفته اید وقت می برد. به همین خاطر بهتر است، کار بر روی پروپوزالتان را زودتر از موعد شروع کنید تا در آخر کار، مشکل کمبود وقت پیدا نکنید.

۹- همان طور که در ابتدای این یادداشت گفتیم، پروپوزال در حکم نقشه راه پایان نامه شماست. پس بهتر است تا می توانید آن را کامل تر و دقیق تر و پربارتر انجام دهید. حتی به آن چارچوبی که دانشگاه در قالب فرم های خام پروپوزال در نظر گرفته قناعت نکنید و سعی کنید تا می توانید اطلاعات و مطالب بیشتری درباره موضوع پروپوزال گردآوری کنید. بعدها وقتی کار بر روی پایان نامه تان را شروع کردید، از اینکه یک پروپوزال فوق العاده و کامل تهیه کردید، از خودتان ممنون خواهید شد.

۱۰- پروپوزال، اولین گام جدی در جریان آماده سازی و انجام پایان نامه است. همیشه اولین گام ها، سخت ترین گام ها است، اما مطمئن باشید، اگر سختی این کار را به جان بخرید و قوی و مطمئن شروع کنید، نتیجه کار پایان نامه شما، نه تنها خودتان، بلکه استادان و همکلاسی های تان را شگفت زده خواهد کرد

تکنیک هایی برای خواندن و فیش برداری منابع در کم ترین زمان ممکن

وقتی قرار است منابع تحقیق مان را مطالعه کنیم، ضروری است یک الگوی استاندارد مطالعه را به کار بگیریم تا بعدا مجبور نشویم دوباره و دوباره به همان منبع مراجعه کنیم. این الگو چیست و چطور باید از تکنیک های مطالعه برای کارمان بهره بگیریم؟
مطالعات پژوهشی نیازمند مجموعه ای از تکنیک های خاص است که اعمال این تکنیک ها، به سرعت عمل ما در جریان کار کمک زیادی می کند. در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:
قاعدتاً اطلاعات و ادبیات و پیشینه تحقیق، بعد از جمع آوری حجم بزرگی خواهد شد. ما اطلاعات فراوانی را گردآوری کرده ایم و اگر قرار باشد همه اینها را واقعاً از ابتدا تا انتها بخوانیم و خیلی دقیق بررسی و مطالعه و فیش برداری کنیم، زمان بسیار طولانی را از ما خواهد گرفت. پس چه کار باید بکنیم؟
تندخوانی کنید
در این موارد، ضرورت دارد که از روش های تند خوانی یا Scanning استفاده کنیم. فرض کنید یک مقاله ای را یافتیم که احساس می کنیم مرتبط با موضوع کارمان است. اولین کار مراجعه به عنوان است، آن را می خوانیم، وقتی احساس کردیم این عنوان و موضوع مطرح شده در آن با موضوع کار ما همخوانی دارد، یک گام پیش می گذاریم و به سراغ چکیده می رویم. چکیده اطلاعات دقیق تری از محتوای آن مقاله را به ما می دهد. چکیده می گوید که آن مقاله چه مسأله ای را دنبال می کند و هدف، ابزار، روش و یافته های آن چه بوده است؟ بنابراین ما با خواندن چکیده میزان ارتباط آن منبع با کاری که می خواهیم انجام دهیم را به راحتی می فهمیم. اگر چنانچه محتوای چکیده با موضوع مان ارتباط داشت در آن صورت ادامه می دهیم، و اگر نداشت در همان زمان کنار می گذاریم. زیرا مطمئنا اگر چکیده یک مقاله یا پژوهش به کارمان مرتبط نباشد، قطعا محتوای آن متن نیز ارتباط نخواهد داشت. پس دلیلی ندارد ما آن منبع را مطالعه کنیم. به این ترتیب یک سری از منابع که عنوان یا چکیده آنها ربطی به کارمان نداشته است را در همین ابتدای کار کنار می گذاریم. چون در چارچوب برنامه کاری ما نمی گنجد.
تا آنجا بخوانید که به موضوع تان ارتباط دارد، نه بیشتر!
اما چنانچه چکیده را مطالعه کردیم و احساس کردیم که مرتبط است، در آن صورت اولین کاری که می کنیم، انجام یک اسکن سریع و تندخوانی از محتوای مقاله است. در این فرایند لازم است مباحث مقدماتی و بیان مسأله و اهداف پژوهش، و نیز روش تحلیل، نوع تجزیه و تحلیل یافته ها و نتیجه را خیلی سریع مرور کنیم. حتی در این مرحله هم ممکن است بخش هایی از مقاله را پیدا کنیم که بیشتر با کارمان همخوانی دارد و یا بخش هایی که ارتباط ندارد.
در یک مطالعه دقیق تحقیقاتی باید این توانایی را داشته باشیم که وقتی ۱۰ صفحه مقاله پیش رویمان را با یک تندخوانی سریع مطالعه کردیم، به این جمع بندی برسیم که مثلاً فقط سه صفحه از این مقاله مرتبط با کارمان است، که در این حالت این صفحات را باید استخراج کنیم و باقی مقاله را که به کارمان نمی آید کنار بگذاریم.
یک بار بخوانید، اما به شرطی که مفهوم را دقیقا بگیرید
به این ترتیب، مجموعه ای از مطالب را خواهیم داشت که مستقیما به کار ما مرتبط اند. این مطالب را باید بسیار دقیق و چند باره مطالعه کنیم. وقتی این بخش ها را مطالعه می کنیم، ضروری است به صورتی مطالعه کنیم که محتوا و ایده آن مطلب را کاملاً دریابیم، آن را هضم کنیم، سپس بتوانیم آن ایده را بازیابی یا بازنگاری کنیم.
حاشیه نویسی را فراموش نکنید
معمولاً محققان حرفه ای در حاشیه منابع، شرح مختصری از کلید و مغز مطلب را در قالب چند جمله می نویسند تا بعداً در صورت مراجعه به آن منبع بدانند کدام بخش این منبع مورد نیاز است و چه مطلبی را بیان می کند. این حاشیه نویسی ها، در کار شما بسیار موثر است.
از فیش های تحقیقاتی استفاده کنید
در عین حال ممکن است شما به این جمع بندی برسید که بخشی از یک منبع به عنوان یک فاکت و نمونه تحقیقی را لازم است «به صورت مستقیم» در پژوهش تان بیاورید. در این صورت باید فیش برداری کنید؛ یعنی صفحات یادداشت مشخصی که دارای تاریخ، موضوع بندی، و عنوان هستند را به عنوان فیش، مورد استفاده قرار دهید. آن بخش خاص از مقاله را که مورد استفاده است در آن فیش وارد می کنیم. وقتی که منابع را مطالعه کردیم و مجموعه فیش های مستقیم یا غیر مستقیم را گرد آوری کردیم، مجموع یادداشت هایی که استخراج شده را دسته بندی، موضوع بندی و مرتب می کنیم تا در حین نگارش گزارش تحقیق مان، از آنها استفاده نماییم.
بنابراین خواندن منابع اطلاعاتی خود یک مهارت و تکنیک است. و اینکه چطور بتوانیم منابع اطلاعاتی مان را مطالعه کنیم و ایده ها و مطالب مورد نیاز را از آن استخراج کنیم در سرعت عمل کار ما بسیار موثر است.

بلک لیست وزارت علوم چیست

سنجش و عیار یک مقاله در مجلات مختلف متفاوت است و بعضی مجلات ماه های طولانی شما را در انتظار قرار داده تا مقاله شما را بررسی کنند و بعضی دیگر در بازه زمانی کوتاه تری به شما پاسخ می دهند و بیشتر دانشجویان دکترای کشورمان به محض اتمام پروژه تحقیقاتی یا همان رساله خود بدنبال مجلاتی می باشند که در بازه زمانی کوتاهی به آنها پذیرش بدهند. در صورتی که باید مسائل دیگر از جمله اعتبار آن مجله سنجیده شود و اینکه آیا این مجله دارای نمایه و اندیکس ISI می باشد یا خیر ؟ رتبه بندی یا همان ایمپکت فکتوری مجله در چه سطحی می باشد؟ در چه بازه زمانی به مقاله شما رسیدگی خواهدشد؟ و مهم ترین سوال و قسمت برای دانشجویان دکتری کشورمان بررسی اعتبار مجله و اینکه آیا در بلک لیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد یا خیر.

 

بلک لیست یا همان لیست سیاه و ممنوعه وزرات علوم به لیستی از مجلات گفته می شود که هر ساله با توجه به معیار سنجش وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور سنجیده شده است. این لیست بعنوان مجموعه ای از نشریات و مجلات نامعتبر شناخته می شود که توسط اساتید و صاحبنظران هر رشته تخصصی و با توجه به بررسی های دانشگاهی و تجربه های آنها تنظیم و به تایید وزارت علوم رسیده است.

این لیست به طور همیشگی در وزارت علوم در حال بررسی و تجدیدنظر قرار دارد و در صورتی که مجله نامعتبر جدیدی شناخته شود به این لیست اضافه می گردد و چناچه نشریه ای رتبه و رنکینگ خود را ارتقا داده و یا توسط بازبینی ها ی مجدد رتبه قابل قبولی دریافت کند از لیست خارج خواهد شد و بعنوان نشریه معتبر و قابل قبول وزارت علوم قرار خواهد گرفت.

نکات مهم در مورد این لیست، بلک لیست مجلات ارائه شده فقط برای وزارت علوم است و معیاری برای قبولی مقالات ISI و جهت کیفیت مقالات و ارزشیابی ارجاعات مقاله به این مجلات سنجیده شده است و به این شکل نیست که این مجله واقعا فاقد هرگونه اعتباری باشد و ممکن است برای ارگان های دیگر و یا دیگر دانشگاه های سایر کشورها دارای اعتبار قابل قبول باشد. ولی باید در نظر داشته باشید این لیست عموما دارای نشریات نامعتبری است که اندیشمندان و کارشناسان وزرات علوم آن را سنجیده اند و بهتر است مقاله ای را جهت چاپ در این مجلات ارسال ننمائید تا هم زمان را از دست ندهید و هم با این کار نتایج گزارشات خود را با چاپ در مجلات بی اعتبار فاقد ارزش نمائید.

خدمات طراحی و اجرای دکوراسیون و معماری داخلی این مجتمع شامل:

1- طراحی و اجرای نمای ساختمان
2- طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، ویلا مسکونی و منازل مسکونی
3- طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ، دفاتر اداری و واحد های تجاری، واحدهای آموزشی،مهدکودک ها واحد های ورزشی و ...
4- طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران ها و کافی شاپ ها
5- طراحی و اجرای غرفه های نمایشگاهی و فروشگاهی.
6- طراحی و اجرای مبلمان داخلی
7- اجرای پارتیشن و کابینت MDF و سقف کاذب و نورپردازی و ...

نوشتن یک مقاله یا تحقیق علمی، سبک و قالب خاصی دارد. اینکه ما چه می خواهیم بگوییم یک مطلب است و اینکه چطور می خواهیم بگوییم یک مطلب دیگر. نگارش علمی اصولی دارد که اگر می خواهیم مقاله یا پایان نامه یا تحقیق سمینارمان موفق و ارزشمند باشد، لازم است آنها را رعایت کنیم. این اصول در حقیقت مجموعه ای از تکنیک ها و مهارت های نگارشی است که باید مورد توجه هر محققی قرار بگیرد. از مهم ترین نکته هایی که در جریان نگارش گزارش تحقیق مان ضرورت دارد به آن توجه شود موارد زیر است.

۱- در نوشتن تحقیق، به ویژه اگر تحقیق مان در قالب یک مقاله ارائه می شود، باید همیشه به اصل موضوع توجه کنیم و هر نوع حاشیه پردازی و موضوعات غیر ضروری را کنار بگذاریم. حجم مقاله بسیار محدود است و ما مجبوریم از حداقل فضا برای بیان حداکثر محتوا استفاده کنیم. باید هر نوع اطلاعاتی که ارتباط مستقیمی با موضوع ندارد را کنار بگذاریم و فقط مسأله اصلی تحقیق را مبنای کار خود قرار دهیم.

۲- مطالب باید یک توالی منطقی و منظم داشته باشند و بر اساس یک چینش و الگوی مشخص، تنظیم شده و در کنار یکدیگر قرار گیرند. وقتی می خواهیم گزارش تحقیق را بنویسیم لازم است به چند بخش اصلی توجه داشته باشیم. معمولا هر مقاله علمی دارای چکیده، مقدمه، ادبیات نظری، تحلیل داده ها و نتیجه گیری است. پس لازم است زمان نگارش این قالب را در نظر داشته باشیم و برای هر کدام از این بخش ها یک جای مشخصی در نظر بگیریم.

۳- همان طور که برای نوشتن یک داستان نیاز به یک سبک داستانی و برای نوشتن یک شعر نیاز به سبک شعری داریم، برای نوشتن مقاله علمی هم به سبک مناسب آن نیازمندیم. سبک مقاله باید یک دست و هماهنگ بوده و زبان آن علمی و غیراحساسی و معتبر باشد. زبان شما در مقاله پژوهشی باید یک زبان علمی و فرهیخته و اصیل باشد. زبانی توصیفی تحلیلی و بی طرف و غیرارزشی، همان طور که یک فرد عالم و دانشمند برای بیان یک مسأله علمی استفاده می کند.

۴- از شکسته نویسی و نوشتن در قالب محاوره جدا خودداری کنید. زبان مقاله ما باید معیارهای یک زبان فرهیخته را داشته باشد؛ از جمله اینکه نباید شکسته نویسی کرده یا از زبان گفتاری و شفاهی استفاده کنیم. لازمه نگارش متن علمی، استفاده از جملات دقیق و اصطلاحات علمی و افعال کامل و مکتوب است.

۵- متن علمی دارای کلیدواژه های علمی است. پس باید اصطلاحات و واژه های تخصصی را در کار پژوهشی مان مدنظر داشته باشیم. ما باید از همان دایره واژگانی استفاده کنیم که جامعه علمی ما استفاده می کند. در عین حال باید مراقب باشیم که در این زمینه زیاده روی نکنیم؛ مثلا نیازی به «واژه سازی» نیست، یا بهتر است واژه هایی که محجور یا قدیمی هستند و معانی آنها در طول زمان تغییر کرده را در متن مان مورد استفاده قرار ندهیم.

۶- نکته بعدی بحث آداب و آیین نگارش و قواعد رسم الخط است. اگر متن مقاله یا تحقیق شما پر از اغلاط و مشکلات ویرایشی و معضلات رسم الخطی باشد، اعتماد خواننده به دستاوردهای شما کم می شود. اساسا به همین دلیل است که محققان بعد از نوشتن گزارش تحقیق، از یک ویراستار کمک می گیرند تا مشکلات احتمالی دستوری و دسم الخطی و ویرایشی اثرشان را برطرف کند.

۷- اگر لازم است در گزارش از تصاویر و اشکال و جداول استفاده شود، توجه داشته باشید که به شکل درست و در جای مناسب استفاده کنید. در این کار زیاده روی نکنید، چون عملا متن مقاله شما تبدیل به یک مجموعه اشکال و جداول می شود. اما به طور کلی وجود جداول، نمودارها و اشکال به انتقال بهتر مطالب کمک زیادی می کنند.

۸- مستدل سازی و مستندسازی مباحث را حتماً مدنظر داشته باشید. برای هر ادعای علمی که مطرح می کنید، دلایل مستند و مثال های معتبر بیاورید. چون در کار علمی نمی توانیم ادعایی را مطرح کنیم بدون اینکه برای آن ادعا ادله مشخصی را مطرح کرده باشیم. بنابر این حتماً مباحث خود را مستدل بیان کنید.

۹- از منابع و مأخذ دست اول استفاده کنید. تا جایی که امکانش وجود دارد منابع دست دوم و تفسیری یا ترجمه هایی که صرفاً نظریه اصلی را شرح می دهند را مبنای کار خود قرار ندهید، چون به شدت از کیفیت کار می کاهد.

۱۰- معادل های لاتین واژه های تخصصی را بیاورید. چون گزارش شما یک گزارش علمی است و به احتمال زیاد بسیاری از اصطلاحات و تعابیر و منابع شما به زبان علمی بین المللی (انگلیسی) خواهد بود. پس اگر به زبان فارسی مقاله خود را ارائه می دهید، حتما معادل انگلیسی (در صورت نیاز فرانسه و آلمانی و غیره) اصطلاحات تخصصی را هم ذکر تا که مخاطب شما بداند منظورتان کدام اصطلاحات یا معانی یا منابع بوده و بار معنایی آنها چیست.

۱۱- اگر لازم است از یک منبع چندین بار استفاده کنید، بهتر است به جای ارجاع مستقیم، ارجاع غیر مستقیم دهید. مثلاً منبعی هست که لازم است چند بار به آن اشاره شود، در این صورت بهتر است به جای ارجاع مستقیم داخل گیومه، بخشی از مطلب را به زبان خودتان بیان کنید، و با بازنویسی ایده اصلی، در نهایت، به صورت ارجاع غیر مستقیم به آن استناد دهید. این تأثیر بهتری داشته و احتمال نقض حقوق مولف یا کپی رایت را هم کاهش می دهد.

۱۲- و نهایتاً اینکه وقتی پیش نویس کار را آماده کردید، مجدداً کارتان را بخوانید و حتما چندین بار متن گزارش خود را بازنویسی کنید. این کار در کاهش اشکالات و بهبود و تقویت ایده و یافته تحقیق به شما کمک می کند و ضمنا عامل مهمی در پخته شدن زبان تحقیق و تبدیل آن به یک زبان فرهیخته و علمی خواهد بود.  در عین حال مشکلات احتمالی دستوری و نگارشی و ویرایشی گزارش را به حداقل می رساند. البته ایده آل این است که بعد از آماده سازی و بازنویسی متن گزارش، از یک فرد مطلع و متخصص برای اظهار نظر و مشورت کمک بگیرید

رسیدن به یافته های تحقیق و نوشتن نتیجه گیری، آخرین گام در فرایند نوشتن پایان نامه یا مقاله پژوهشی به حساب می آید. معمولا همه اجزای یک کار پژوهشی، از طرح موضوع و گردآوری پیشینه گرفته تا جمع آوری داده ها و تحلیل یافته ها مهم است. اما نوشتن نتیجه تحقیق عملا در حکم پایان موفقیت آمیز پروژه است، به طوری که اگر این بخش را آن طور که باید انجام ندهیم و یافته ها و نتایج و پیشنهادات را به درستی گزارش نکنیم، در واقع باید گفت که هیچ کاری انجام نداده ایم. چون خواننده یک پژوهش، تمام تحقیق را می خواند تا در نهایت، به دستاوردها و یافته های آن برسد.

در ادامه به مهم ترین نکاتی که لازم است در نتیجه گیری و پیشنهادات تحقیق رعایت کنید اشاره می کنیم.

تعریف و مفهوم نتیجه گیری

وقتی صحبت از یک پژوهش می کنیم در واقع از این صحبت می کنیم که چطور با طرح یک پرسش یا مسأله مشخص، یک پیشروی سیستماتیک و یک روند نظام مند را پی می گیریم تا به یک پاسخ برسیم. یعنی در تحقیق مان مسأله ای را مطرح کنیم و بعد با یک سیستم کاملاً اصولی و روشمند پاسخ روشنی را برای آن پیدا کنیم. با این حساب می توانیم بگوییم بخش نتیجه گیری یک تحقیق پاسخ اصلی ما به آن مسأله مطرح شده است. در پایان نامه یا مقاله پژوهشی که روی آن کار می‌کنیم بخش نتیجه گیری عبارت است از یافته ای که در نهایت به دست آوردیم. پس نتیجه گیری از این بابت مهم ترین بخش یک تحقیق پژوهشی است.

در بخش بحث و نتیجه گیری یافته های اصلی تحقیق اهمیت و معنی تلویحی آنها بررسی می شود. بحث شامل مبانی نظری و عملی، یافته­ها و روش شناسی می باشد. در این بخش، یافته ها با یافته های مطالعات قبلی مقایسه می شوند و مشابهت ها، تفاوت ها و علل آنها مورد بحث قرار می گیرند. همچنین در این قسمت نقاط قوت و ضعف مطالعه و معنا و مفهوم یافته ها بررسی می شوند.

چرا نتیجه گیری مهم است؟

در بخش نتیجه گیری است که ما می توانیم برای فرضیه های مطرح شده یک پاسخ مشخص دهیم، حالا چه رد چه تایید کنیم، مسأله این است که وقتی توانستیم در ابتدای کار سوالی را مطرح کنیم و برای آن فرضیاتی مطرح کنیم بعد چطور و با انجام چه فرآیندی به جایی برسیم که بتوانیم به صورت اصولی و علمی اثبات کنیم که این فرضیات کدام درست و کدام نادرست است. در بخش نتیجه گیری است که ما محقق می شویم. در این بخش است که ما در لباس و قامت یک پژوهشگر ظاهر می شویم. به این دلیل که تمام فرآیندی که ما در جریان تحقیق انجام دادیم به این دلیل بود که بتوانیم به یافته جدید برسیم. نتیجه گیری گزارش آن یافته است.

در نتیجه گیری به چه سوالاتی جواب می دهیم؟

مراقب باشید که در بحث و نتیجه گیری کارتان اغراق نکنید. در حقیقت لازم است در جریان کار بی طرف بمانید و حتی نسبت به یافته های خود منتقد باشید. بحث و نتیجه گیری باید بر یافته های تحقیق استوار باشد. همچنین در این بخش باید عوامل احتمالی که اعتبار مطالعه را زیر سؤال می برند، نظیر انتخاب موردها، روش تفکیک گروه ها، طرح مطالعه، درمان یا مداخله، ابزار اندازه گیری و روش های آماری مورد بحث قرار گیرند. همچنین می توان در موارد ضروری تحقیقات بیشتری را برای پاسخ دادن به سؤال یا فرضیه تحقیق پیشنهاد نمود.

چطور از تحقیق مان نتیجه گیری کنیم؟

همان طور که در جریان نوشتن مقاله یا پایان نامه مان، گام به گام پیش آمدیم، در آخرین مرحله از کار خود، به بخش بحث و نتیجه گیری می رسیم. در واقع بخش نتیجه گیری، آخرین قسمت از هر پژوهش علمی به حساب می آید. معمولا در قسمت مقدمه، نویسندگان روش از کل به جزء را پیش می گیرند، این در حالی است که در قسمت بحث و نتیجه گیری، روش برعکس از جزء به کل باید مورد لحاظ قرار گیرد. در این روش، محقق با جمع بندی مهم ترین یافته های مطالعه خود شروع می کند. در این قسمت نه تنها هیچ یافته جدیدی نباید ارائه گردد، بلکه مهم ترین یافته های مقاله نیز باید به صورت اختصاری و با بیانی متفاوت از قسمت یافته های مقاله ارائه گردد.

مرحله بعد، مرحله مقایسه‌ یافته های مطالعه حاضر با سایر مطالعاتی است که در قسمت مقدمه به آنها اشاره شده است. این مرحله از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار می باشد، چرا که بر پایه همین مقایسه ها است که بحث مقاله شکل می گیرد. مثلاً فرض کنید در مثالی که در بخش قبل مطرح شد (میزان تاثیر قرص جدید ضد سردرد در میان بیماران میگرنی)، میزان مصرف قرص، باعث کاهش هفتاد درصدی حملات میگرن در نمونه تحت مطالعه شده است. حال اگر در مطالعه دیگری، همین قرص باعث کاهش پنجاه درصدی حملات میگرن شده باشد، علت تفاوت در نتایج دو مطالعه ممکن است مربوط به چیزی باشد؟ برای مثال، آیا ممکن است این تفاوت بدان دلیل باشد که میانگین سنی افراد شرکت کننده در مثال فوق کمتر از مطالعه قبلی بوده است؟

بدنه بحث در واقع پیرامون این مقایسه­ها، دلایل و هرگونه ساز و کار احتمالی توجیه کننده تفاوت ها دور می زند. در همین قسمت یک نویسنده آگاه می تواند پیرامون محدودیت های مطالعه خویش و تأثیر احتمالی آنها بر روی یافته های مطالعه خود نیز بحث نماید. تمامی مطالعات به نوعی دارای محدویت هایی می باشند. مثلاً ممکن است نوع مطالعه شما طوری باشد که امکان انجام برخی از تجزیه و تحلیل­ها را از شما سلب کند و یا تمامی افراد انتخاب شده حاضر به شرکت در مطالعه شما نبوده و شما با درصدی از عدم شرکت کنندگان روبرو بوده­اید. تمامی این ها می تواند موضوعی برای بحث باشند، به ویژه این که بر اساس همین محدودیت ها است که شما می توانید پیشنهادهایی را برای مطالعات بعدی مطرح سازید. این نکته بسیار مهمی است. در واقع نویسنده یک مقاله با ذکر پیشنهادهای خود می خواهد محققان بعدی را در انجام مطالعات دقیق تر، صحیح تر و کامل تر یاری نماید.

آخرین پاراگراف بحث باید با نتیجه گیری خاتمه یابد. برخی از مجلات ممکن است از نویسندگان بخواهند که این پاراگراف را مشخصاً از سایر قسمت های بحث جدا کرده و با عنوان «نتیجه گیری» ارائه نمایند، در حالی که اغلب مجلات چنین درخواستی را نخواهند داشت. در واقع در این بخش، محقق باید صادقانه ابراز کند که نتایج مطالعه وی چه مطلبی به دانش موجود اضافه کرده است و این دانش موجود در عمل چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد.

تشکر و قدردانی را فراموش نکنید!

در نهایت اینکه بر عهده نویسنده است که در پایان بحث خود و در پاراگرافی جداگانه تحث عنوان تقدیر و تشکر، از تمامی افرادی که نوعی در انجام مطالعه درگیر بوده اما اسم آن ها جز نویسندگان نیامده است، قدردانی نماید. اگرچه این بخش جزء ضروری یک مقاله نمی باشد، اما اخلاق پژوهش حکم می کند که از نویسنگان مقاله از همکاران خود به نحو مقتضی قدردانی نمایند.

نوشتن تحقیق بخشی از کار هر دانشجویی به شمار می آید. به همین دلیل دیر یا زود، باید دست به کار شوید و برای یکی از واحدها یا اساتیدتان مقاله ای را آماده کنید. بسیار خب! می خواهید درباره یک موضوع علمی و به روز، یک پژوهش خوب و دست اول انجام دهید؛ چه کار باید بکنید؟

در اولین گام و قبل از شروع کارهای عملی تحقیق تان، خوب است سوالی از خودتان بپرسید: چرا می خواهید پژوهش کنید؟ شک نکنید که این سوال، آن هم در همان ابتدای پروژه، واقعا حیاتی و مهم است. موارد بسیاری سراغ داریم که فرد صرفا به دلیل جو و فضای پژوهشی حاکم بر دانشگاه ها به انجام کار تحقیق علاقه مند شده، اما بدون پشتوانه و دانش کافی و صرفا به خاطر یک احساس، کارش را شروع کرده و متاسفانه به خاطر مشکلات خاص این کار، به سرعت سرخورده شده است. مهم ترین محرک در حرکت فرد به سوی پژوهش، احساس نیاز به آن است. این نیاز می تواند از نیاز به نمره تحقیق در یک درس دانشگاهی شروع شده و تا نیاز به یک امتیاز در ساختار اداری محل کار فرد یا نیاز به تقویت رزومه پژوهشی برای مقاطع عالی تر تحصیلی و یا بهتر از همه، علاقه و دانش فرد نسبت به حوزه پژوهش باشد. به هر حال، عامل محرک برای پژوهش باید چنان قوی باشد که فرد به سرعت سرخورده نشود.

نکاتی که باید قبل از شروع کار بدانید!

مواردی و مفاهیمی هست که هر فردی که خواهان انجام پژوهش است باید با علم بر آن اقدام به نگارش متون علمی و اجرای پژوهش نماید. دانستن مواردی که در ادامه ارائه می شود استراتژی و روند حرکت کلی واضح تر و دقیق تر می نماید.

بررسی میزان دانش و اطلاعات خود

اجرای پژوهش نیاز به حداقل اطلاعات و دانش فردی دارد، هر چند هر فردی که خواهان انجام پژوهش است الزاما نباید دانشمند یا یک فرد فوق العاده علمی باشد، اما نیازمند به داشتن اطلاعات کافی برای آغاز کار فرآیند پژوهش است. نکته مهم در این زمینه، نگاه واقع بینانه به کف و سقف اطلاعات و دانش فردی است. معمولا بهترین متر برای سنجش این دانش فردی، مقایسه میزان داده های درونی با پژوهش های منتشر شده است. شما می توانید با مرور و بررسی پژوهش منتشره شده پی به میزان واقعی و عملی اطلاعات علمی خود ببرید.

ماهیت پژوهش

همیشه باید به یاد داشت که پژوهش ماهیتا و ذاتا جدا و متفاوت از یادگیری مفاهیم آکادمیک است. آنچه پژوهش را جدا و برجسته از آموزش های رایج علمی در محیط های دانشگاهی می کند، وجود نوآوری و خلاقیت در پژوهش است. خلاقیت فردی تاثیر بسزایی در تولید محتوای علمی نو و بدیع دارد اما در بحث های علمی رایج دانشگاهی، چندان نیاز به این خلاقیت نبوده و بیشتر فهم مطالب در اولویت مطلق قرار دارد.

عادت به خواندن

برای اینکه فوتبالیست خوبی شوید باید حتما هر روز با توپ تمرین کنید و برای اینکه راننده ماهری باشید، مجبورید که هر روز با خودرو سرکله بزنید. این فرمول ساده در مورد پژوهش نیز صادق است، برای اینکه در پژوهش ارتقاء پیدا کنید، حتما و حتما باید مقاله و کتاب های مرتبط را مطالعه کنید. مطالعه مداوم و با برنامه، شاه کلید پیشرفت در پژوهش است.

تسلط به زبان خارجی

می توان گفت میزان تسلط هر فرد به زبان خارجی یکی از موثرترین پارامترها در پیشرفت اجرای پژوهش است. توجه شود، در این مورد اطلاع از واژگان تخصصی رشته خود حتی به گرامر نیز ارجحیت دارد. معمولا متون پژوهشی، به صورت خاص مقالات علمی، از پیچیدگی گرامری چندانی برخوردار نبوده و سختی آن بیشتر از جنبه لغات و اصطلاحات فنی و تخصصی است. هر چند در این زمینه نیز داشتن اطلاعات علمی مکفی کمک زیادی در تسهیل فرآیند ترجمه خواهد کرد. افرادی که ساده ترین متون رشته خود را برای ترجمه به غیر واگذار می کنند، در فرآیند تولید محتوای علمی-پژوهشی دچار مشکل جدی خواهند شد. بهترین پیشنهاد برای آموزش زبان خارجی تخصصی، استفاده از متن اصلی کتاب هایی است که به عنوان مرجع درسی معرفی شده و  شما در آن نمره خوبی گرفته اید و یا علاقه خاصی به آن دارید. به ویژه آنکه ترجمه آن نیز موجود باشد. این گونه کتاب ها کمک ویژه ای به شما برای یادگیری زبان خارج تخصصی خواهد کرد.

کامپیوتر، دوست من!

حتما و حتما با کامپیوتر و اینترنت دوست باشید. امروزه میزان اطلاعات عمومی هر فرد با میزان کارکرد و علاقه او به کار با کامپیوتر و اینترنت رابطه مستقیم دارد. دوستی با کامپیوتر مهمتر از تسلط به آن است. اگر شما برای نوشتن یک نامه ساده، در کامپیوتر راحت تر از نوشتن دستی آن هستید، پس شما با کامپیوتر دوست شده اید، معمولا کامپیوتر دوست خوبی است. استفاده روزمره از اینترنت، فضاهای جدیدی برای مانور برای شما ایجاد می کند.

آشنایی با نرم افزارها

این بخش، در سطح بالاتر از دوستی با کامپیوتر است! در اینجا شما نقش کارفرما و رئیس را برای کامپیوتر بازی می کنید. برای اینکه کارفرما باشید، باید تسلط کافی به نرم افزارهای کاربردی، شبیه ساز و برنامه نویسی متناسب با تخصص و رشته خود داشته باشید. این نیاز در رشته های فنی-مهندسی نمود و عینیت بیشتری دارد. به عبارت ساده تر، در برخی رشته ها، اگر توانائی کار با نرم افزارهای شبیه ساز را نداشته باشید، عملا توانایی تولید محتوای علمی نخواهید داشت.

صفحه1 از3
  • تهران - ولنجک - خیابان بیست و یکم - پلاک 8 - واحد یک
  • اردبیل - کارشناسان - خیابان بوستان - جنب آتش نشانی
  • 09147544002
  • 300074549 سامانه پیامکی
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

تز طراح از سال 1393 فعالیت خود را آغاز نموده و هسته اصلی توسط  جمعی از فارغ التحصیلان ارشد و دکتری دانشگاه های تهران،شهید بهشتی ، علم و صنعت ، صنعتی اصفهان و دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز تشکیل گردید. تمرکز برروی  مشاوره پایان نامه ، استخراج کتاب از پایان نامه و ترجمه تخصصی متون و همچنین ویرایش و ثبت مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی می باشد.

مشاوره رایگان

  Mail is not sent.   ایمیل شما با موفقیت ارسال شد.با تشکر
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree